- KATEGÓRIA
- Blog
- DÁTUM
- 18.05.25
- SZERZŐ
- Eyn
A programozott test
A tested működése hasonlít egy számítógép működéséhez, amely a beleírt programok és utasítások alapján cselekszik. A fő különbség, hogy az egyéniségedtől függően, ezek hatása részleteiben eltér. Ezért, ha programozod a tested, először légy tisztában a sajátoddal.
Mi a célod?
Csak azért foglalkozol a testeddel, mert szereted a mozgást, ez az életforma hozzátartozik a mindennapjaidhoz? Vagy azért, mert van valamilyen célod, teljesítmény elérése, fogyás, tömegnövelés, alakformálás?
Attól függően, mi ez, más az a program, amit használsz. Teljesen mást kell mondanod a testednek a célodtól függően. Bár most azt gondolhatod, ez magától értetődő, meglepődnél mennyien nincsenek tisztában ezzel sem. Csupán általánosságokat fogalmaznak meg.
Elfordulhat, hogy nálad a célok többsége érvényes, tehát teljesítmény növelés, és a tested formálása mellett, szeretsz is így élni. Azonban kell legyen egy követendő minta, amihez a test tartsa magát.
Milyen a testalkatod?
Most elhagyva a szakkifejezéseket, közérthető szavakkal járjunk ennek utána. Milyen a Te tested?
a) Átlagos, középszerű.
b) Atletikus, izmos.
c) Telt, hízásra hajlamos.
d) Vékony, fogyásra hajlamos.
Az „a” csoportba tartozók teste se nem kövér, se nem sovány, nem is túl izmos. Lehet, hogy nem ideális, de bármilyen irányban el lehet indulni vele. A „b” csoportbeliek teste kiválóan alkalmas sportolásra, és arra, hogy ideális formája legyen. A „c” csoportnak oda kell figyelnie a táplálkozásra, és hogy eleget mozogjon. A „d” csoportnak érdemes olyan jellegű mozgásokat végeznie, amelyek erősödését segítik elő.
Hogyan programozd a tested?
A test programozása nem más, mint utasítások kiadása a szervezetednek, az izmaidnak. Ez lehet egy szavakban megfogalmazott cél, illetve elképzelt állapot. Ösztönösen mindenki használja ezeket, aki foglalkozik a testével, ha Te komolyan gondolod, megtöbbszörözheted a hatást, amennyiben tudatosan teszed ezt.
A test akkor tud jól fejlődni, ha van egy irány, amelybe elindulhat, amelyet követhet. Ha nincs, akkor olyan lesz, ahogy állandóan változol. A testednek nagy hajlama van olyanná válni, amelyet rendszeresen elképzelsz. De vigyázz, nem annyira a vágyaidat követi, hanem amit igaznak, reálisnak, elérhetőnek gondolsz.
A tested nem tudod becsapni azzal, hogy szépnek képzeled el, miközben arra gondolsz, mennyire nem tetszik. De csodálatos változásokat érhetsz el, ha rendszeresen alkotsz egy mentális képet arról, amit el szeretnél érni, és tudod, hogy lépésekben elérhető.
A test programozásának számos módszere és technikája van, amelyekbe itt nem akarok belemenni. Válaszd a neked tetszőt, és alkalmazd azt! A programozás befolyásolja a mozdulataidat, és hogy mire vagy képes.
Testedzés és programozás
A testednek vannak korlátai, de hogy hol vannak ezek a korlátok, nem tudhatod. Általában sokkal többre képes egy ember teste, mint azt gondolja. A programozásban ugyanúgy, mint magában a testedzésben, fokozatosságra érdemes törekedni.
Persze mindjárt mondhatod azt az izmaidnak, ami a távlati cél, és ezt el is képzelheted. De konkrétan edzés előtt hasznosabb, ha az aznapi célra összpontosítasz. Képzeld el, milyen gyakorlatokat fogsz végezni, milyen érzést okoz, és hogyan visz ez egy lépéssel előrébb a célodhoz.
Attól függetlenül, hogy sokan automatán végzik az egészet – tehát nekiállnak edzeni, aztán mint egy gép végig csinálják az egész tervet – ösztönösen ők is programoznak. Igazából még egy súlyt sem tudnál anélkül felemelni, hogy előtte azt utasításba ne adtad volna az izmaidnak.
A test és az elme közötti kapcsolat mindig jelen van, de az igazán profik ezt tudatossá teszik. Kérdezz csak meg egy élsportolót erről! Náluk nagyon élénk, eleven, tiszta kapcsolat van a test és az elméjük között. Tudják, hogy az eredményeik nagy része mentális hatásuknak köszönhető.
Az elme kiadja a parancsot az izmoknak, az izmok végrehajtják az utasítást, és ez elégedettséget okoz. Az izom fejlődik, az elme megtanulja kontrollálni a testet, és az ember egyre magasabb szinten gyakorolja és alkalmazza a folyamatot.
Gondolj csak bele mennyire más automatán, szokásból vérehajtani a gyakorlatokat, mint tudatosan, odafigyelve, teljes átéléssel. Utóbbi esetben olyan összhang jöhet létre a tested és az elméd között, amely egészen csodálatos fejlődéshez vezethet.